IMG_2820

11. stycznia 2015 roku na długo pozostanie w pamięci parafian z garnizonowego kościoła p.w. św. Jana Pawła II w Wesołej. Dwudziestoosobowa grupa młodych ludzi jak co roku postanowiła połączyć radość, przyjaźń, muzykę, wiarę i pomoc potrzebującym. W ten sposób powstał już piąty – wyjątkowy, bo jubileuszowy Wieczór Kolęd.

Pięć lat temu z własnej inicjatywy zespołu muzycznego ReJoice działającego w parafii, miał miejsce pierwszy Wieczór Kolęd. Od tamtej pory systematycznie powiększał się skład zespołu jak i liczba osób zaangażowanych w to niezwykłe dzieło, które od samego początku było pomysłem młodych parafian.

Tegoroczny Wieczór Kolęd nosił nazwę „Best of the best”. W związku z tym, młodzi muzycy wybrali najlepsze, najbardziej ulubione oraz najmilej wspominane kolędy i pastorałki z lat ubiegłych. W całym repertuarze, liczącym w sumie 18 utworów, nie zabrakło tradycyjnych kolęd
takich jak „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zostały również wykonane utwory mniej znane, takie jak ”Radość dziś nastała” i „Kiedy dzieckiem jest Bóg”. Repertuar został zaaranżowany w sposób różnorodny, lecz każda z kolęd i pastorałek niosła ze sobą radość, która od wieków towarzyszy narodzeniu  Bożej Dzieciny.
Jak co roku, zespół ReJoice wraz z Przyjaciółmi połączył przyjemne z pożytecznym – podczas koncertu zorganizowano zbiórkę artykułów spożywczych, chemicznych oraz zabawek dla Rodzinnego Domu Dziecka w Wesołej, ponieważ nie ma nic piękniejszego niż bezinteresownie wyciągnięta pomocna dłoń oraz widok zadowolonych oczu i szczery uśmiech na twarzy dziecka. Przybyli goście okazali otwarte serca, dzięki czemu udało nam się zebrać wiele darów.

Piąty Wieczór Kolęd był dla członków Zespołu wyjątkowy – nie tylko dlatego, że był to jubileuszowy koncert, ale również z powodu reakcji zebranych, która miała miejsce pierwszy raz i zdecydowanie przerosła najśmielsze oczekiwania młodych muzyków. Nigdy wcześniej w naszej świątyni nie zgromadziło się tyle osób na wspólnym kolędowaniu, co więcej, w trakcie jednego z utworów, wszyscy zebrani wstali ze swoich miejsc i złapali się za ręce, gdy wybrzmiewały słowa: „choć tyle żalu w nas gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak” (fragment tekstu z piosenki „Przekażmy sobie znak pokoju”). Ten Wieczór Kolęd był dla Zespołu najpiękniejszym podsumowaniem 5 lat lat działalności w parafii na osiedlu wojskowym w Wesołej.

Z tego miejsca dziękuję w imieniu zespołu ReJoice oraz wszystkich zaangażowanych za wszelką pomoc, za wiarę w to, że nasze przedsięwzięcie okaże się skutecznym i pięknym sposobem na połączenie tego co przyjemne, pożyteczne i pełne Ducha. Ogromne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem Wieczoru Kolęd. Koncert nie mógłby się odbyć bez wsparcia od strony technicznej, za co serdeczne podziękowania za kilkuletnią już pomoc kierujemy do Klubu Garnizonowego przy Jednostce Wojskowej 1230 – na ręce p. Moniki Urbanek, Centrum Artystyczne Scena – na ręce p. Tomasza Struzika,
Fresh Sound Technology – na ręce p. Łukasza Gniewkowskiego, oraz Orkiestry Wojskowej w Warszawie – na ręce p. Artura Czereszewskiego.  Tegoroczny Wieczór Kolęd został przyjęty przez parafian bardzo entuzjastycznie. Jest to dla nas dowód, że takie inicjatywy mają sens i motywują nas do dalszego działania. Dziękujemy wszystkim, którzy są z nami już od 5 lat, ale również tym, którzy dopiero niedawno nas poznali, a wspierają nas na każdym kroku i darzą ogromnym zaufaniem, które owocuje kolejnymi przedsięwzięciami.

Magdalena Witowska